Divatos téma manapság a lugosítás, de mit is jelent ez az egész?
Sav-bázis egyensúly a szervezetben
A legfontosabb, amit tudni kell a szervezet sav-bázis egysúlyáról az, hogy ez nem feltétlenül az adott étel PH értékétől függ, hanem attól, hogy milyen kémhatásúvá válik a tápanyag a lebontás folyamán. Az ételek kémhatása, nem csak savas, vagy lúgos, de semleges is lehet. Azt is figyelembe kell venni, hogy nem csak a savasodás, de a túlzott lúgosítás is veszélyekkel járhat. Tény azonban, hogy általánosságban jóval gyakoribb gond a szervezet savasodása.
A tápanyagok az anyagcsere folyamán oxidálódnak. Ez a kémiai reakció savat termel ezáltal kerül a sejtekbe sav -elsősorban szénsavról beszélünk. Az oxigénhez való kötöttség miatt az egyik fontos sav-bázis arányt befolyásoló szervünk a tüdő. A másik fontos szerv a vese.
A lugosításkor a természetes folyamatok révén jelen levő savak semlegesítését végezheztjük el, ami növeli a szervezet védekező képességét, vagyis immunerősítő hatást fejt ki.
Lugosító táplálkozás
Fontos, hogy lúgosításra akkor van szükség, ha a szervezet valóban túlzottan savassá vált. Ennek megállapításához mindenképpen forduljunk szakorvoshoz.Ha nincs panaszunk, de szeretnénk biztosítani, hogy egyensúlyban legyen a szervezetünk gondoljuk végig étrendünket! A kiegyenlített táplálkozás megelőzheti a problémákat.
Semleges kémhatású ételféleségek közé tartoznak: a vaj, a legtöbb édesség, a sertés zsír, a margarin, a növényi olajak, de még a kávé is.
Lúgos kémhatású a sajt, a tejszín, a tej, a lekvárok, a zöldségek, bizonyos gyümölcsök. Savas kémhatásúak a húsok, a tojás, a dió, a földimogyoró és a majonéz többek között.
Azonban lényeges, hogy inkább azt vegyüj figyelembe, milyen kémhatást hoznak létre a szervezetben a különböző élelmiszerek:
- A hús, a tojás, a zsírok és olajok, a csokoládé, a hüvelyes zöldségek, bizonyos gyümölcsök -meggy és szilva- a kávé és a tea mind savasító hatással bírnak.
- Lugósító hatással bírnak ezzel szeben a gyümölcsök nagy része(alma, citrom, narancs stb.), a zöldségek jelentős része, valamint minden tejtermék.
A lehetőségekhez képest úgy kell összeállítani diétánkat, hogy a lúgképző élelmiszerek legyenek túlsúlyban.
Kapcsolódó cikkek: